top of page

EFT VE VZTAZÍCH S MUŽI

Zajímá mě, zda je možné nějakým způsobem změnit moji situaci, která se týká vztahů s muži. Měla jsem několik partnerských vztahů a všechny skončily stejným způsobem. Vždy vše vypadá skvěle, rozumíme si a přitahujeme se. Po čase se zřejmě něco stane, já však netuším, co a partner mě opustí. Někdy bez vysvětlení důvodu, jindy má pocit, že už ho vztah nebaví. Nechápu, co se vlastně děje, ale tuším, že asi bude příčina ve mně. Zajímá mě Váš názor, a zda máte nějaké podobné zkušenosti z praxe. Nějak si nevím rady a přitom se snažím být v pohodě.

Když se opakuje stejná situace, je pravděpodobné, že máte nějaké „nastavení“ podle kterého se řídíte. Většinou je naše jednání ovlivněno přesvědčeními, kterých si často nejsme ani vědomi. Buď jsme si je vytvořili sami na základě našich zkušeností, nebo jsme je někde převzali, ať už v dětství, nebo třeba během života od lidí, jejichž životní příběh nás zaujal. Uvedu konkrétní příklad, kde je nastavení dobře vidět.

Slečna, které se v životě opakovala podobná situace jako Vám, měla po jednom smutném a velmi náročném rozchodu strach z dalšího vztahu a zranění, které by případně mohlo zase nastat, kdyby se vztah nezdařil. Nějaký čas se z rozchodu vzpamatovávala a když se objevil nový partner a zamilovala se, na svůj strach zapomněla a tudíž si ho nebyla vědoma, i když v podvědomí byl. Takže do nového vztahu šla s podvědomým strachem z rozchodu a s nastavením, že zase bude zraněná a trpět, čehož si nebyla vědoma a myslela si, že čas rány zahojil. Další vztahy vydržely jen pár měsíců a její podvědomý strach jen potřeboval čas, aby se mohl projevit na jejím chování vůči partnerovi. I když na začátku vztahu bylo její chování příjemné a v pohodě, časem se začínala chovat podrážděně, jakoby chtěla partnera znechutit, ale sama netušila proč. Měla ho pořád ráda, chtěla s ním být, ale nějak to nešlo. Postupně vyvolávala hádky kvůli maličkostem, moc ji to mrzelo, ale nedokázala rozchod odvrátit. Podobným způsobem skončily i další její vztahy. Když jsme se potkaly a podrobně rozebraly její partnerské vztahy, našly jsme potlačený strach ze zranění, který si uvědomila. Došla k uvědomění i ve strategii, kterou podvědomě používala. Vlastně se „chránila“ před zraněním a zklamáním tím, že nenechala vztah rozvinout do hloubky a raději ho brzy ukončila. Byla sama překvapená, co vlastně dělá. Zpracovaly jsme všechny aspekty, strachy, přesvědčení a způsoby dosavadního chování. Po čase mi sdělila, že má nový vztah, trvající delší dobu a cítí se šťastná.

Podobných příběhů v různých podobách je více, neboť téma vztahů je velmi široké a týká se snad každého z nás. Někdy řešíme vztahy partnerské, jindy rodinné, a nebo třeba pracovní. Je však důležité rozeznat příčiny, proč se nám někdy vztahy nedaří a jaká nastavení v podvědomí máme a proč. Přeji vám milí čtenáři, aby vaše vztahy byly láskyplné, harmonické a naplňující.

bottom of page