top of page

STRACH Z NÁVŠTĚVY ZE ZUBAŘE

Mám velký strach z návštěvy zubaře a tak bych se ráda zeptala, zda máte zkušenosti s odstraněním tohoto strachu. Vím, že jsou horší věci, ale můj strach je opravdu velký. Hlavně mám strach z bolesti a z toho, že jí nevydržím. Většinou je mi psychicky zle už několik dní předem. Stačí, když jdu jen na kontrolu. Vadí mi i prostředí, i když paní zubařka je skvělá. Vše mi vždy vysvětlí, je milá a trpělivá. Jenže vše málo platné. Zubařské křeslo je místo, kde zažívám perné chvíle. Mám pocit, že podobné problémy má více lidí a tak je možná bude Vaše odpověď zajímat.

Máte pravdu, tento strach provází mnoho lidí. Většinou k němu dojdeme postupně při terapii, protože důvodem k návštěvě poradny jsou často závažnější problémy. Když se k tomuto tématu dostaneme, velkou roli většinou hraje strach. Ať už z bolesti, nebo z neznáma (pacient neví přesně, jak bude zákrok probíhat, co bude cítit, jestli to zvládne…). Uvedu dva příklady z praxe. V jednom jsme zpracovávaly převážně strach z bolesti a neznáma, ve druhém strach z kolapsu, vycházející ze zkušenosti.

První klientka měla velký strach z návštěvy zubaře především díky bolesti, která pro ni byla nesnesitelná a neúnosná. Prý ani injekce nepomáhaly. Začaly jsme tedy zpracovávat bolest jako takovou a vztah k ní. Odstranily jsme všechny nepříjemné pocity, jako že je nezvladatelná, pohltí ji, neustojí ji, je moc silná, bere ji energii a nelze ji nijak zvládnout a překonat. Klientce se zjevně ulevilo a tak jsme postoupily dál. Požádala jsem ji, aby si představila, že je u zubaře a sdělila mi svoje pocity. Byla si jistá, že bolest už zvládne, ale byl tu jiný problém. Hodně se ji dotýkalo, že neví, jak přesně bude zákrok probíhat, i když ji zubařka postup zákroku vysvětlila. Šlo spíše o pocity, které si klientka nedokázala představit a tak z nich měla strach. Opět jsme pomocí EFT zpracovaly všechny obavy a strachy, až „vyplaval“ všeobecný strach z neznáma. Nešlo už jen o pocit v zubařském křesle, ale o pocit, který se objevoval při jakékoliv situaci, kde necítila klientka jistotu. Takže tu byl nový aspekt problému. Při terapiích tímto způsobem postupně „vyplavou“ hlubší a hlubší bloky, protože příčina je většinou ukrytá někde v hloubi. Tímto postupem jsme došly až do původní situace, kde se strach vytvořil a zpracovaly jí. Terapii jsme zakončily pozitivním naprogramováním a upevněním pomocí relaxace. Klientka se cítila po terapii velmi uvolněně a vyrovnaně.

Jiný příběh měla klientka se stejným problémem, ale jinou příčinou. Její strach spočíval v tom, že se obávala kolapsu v zubařském křesle. Vycházel ze zkušenosti, kdy byla těhotná a při vrtání se jí udělalo nevolno a omdlela. Situace byla nepříjemná pro obě strany a u klientky vznikl strach z další návštěvy. Pokaždé když šla k zubaři byť jen na kontrolu, měla nezvladatelný strach a pocity slabosti, které se vracely už v čekárně. Zase jsme odblokovaly všechny emoce týkající se selhání a slabosti, žaludku na vodě apod. Její pocity se umocňovaly starostlivým přístupem lékařky, která zřejmě měla obavy, aby její pacientka znovu nezkolabovala. Jakmile se jí zeptala, zda je v pořádku, pocity zintenzivnily. Strach byl tak silný, že jsme ho odstraňovaly postupně na třech terapiích. Postupně se zmenšoval, až zcela vymizel. Dnes usedá do zubařského křesla v klidu a mohla podstoupit i několik závažnějších zákroků. Vše proběhlo zcela v pohodě.

Na těchto konkrétních příbězích vidíme, jak nám mohou život komplikovat zdánlivě nedůležité záležitosti, jako třeba návštěva u zubaře. Podobných příběhů je celá řada samozřejmě i na jiná témata. Problém, který se někomu jeví jako banální, může jinému komplikovat život.

bottom of page