top of page

FOBIE Z PAVOUKŮ

U mého syna (7let) se po zhlédnutí filmu SPIDERMEN spustila nepředvídatelná reakce. Nejprve

se začal škrábat po celém těle, které ho prý svědělo s pocitem, že po něm leze pavouk. I přesto,

že jsme ho s manželem zkontrolovali a přesvědčili se, že je vše v pořádku, hystericky brečel, škrábal se a byl v šoku. Šel se osprchovat, aby ten pocit z pavouka a pavučiny smyl, ale marně.

Po těle neměl žádnou vyrážku.

Nechala jsem se zviklat jeho reakcí a uvažovala, jestli mu svědění nezpůsobil třeba džus

(jako alergická reakce), na který je přitom běžně zvyklý. V tu chvíli mě nenapadlo, že je to záležitost psychiky, proto jsem mu dala fenistil (kapky na alergii). Na chvíli svědění a hysterie ustaly (pocit,

že dostal lék), ale po chvíli se zase ,,pavoučí‘‘ pocity vrátili. Byli jsme bezradní a nemohli situaci pochopit. Uvědomila jsem si, že se jedná o psychiku spojenou s filmem, který viděl, proto jsme začali ťukat. Syn tomu nevěřil, ale přistoupil na to, že ťukání vyzkoušíme. Ťukali jsme na všechny záležitosti z filmu i na strach, že se sám promění v pavouka a na pavouky samotné (tlusté, černé, chlupaté…) a na všechny strachy s nimi spojené (že ho kousnou…). Po chvíli ťukání se vše zklidnilo a negativní pocity zmizely. Během dvou dnů se v menší míře občas svědění objevilo, ale hned jsme to vyťukali. Jako skrytý problém se ukázala asi po týdnu žárlivost na jeho mladší sestřičku. Začal se škrábat ve chvíli, kdy jsem se věnovala jí a on musel počkat. Vše jsme si vysvětlili a ještě doťukali. Od té doby se svědění neobjevilo.

bottom of page